Az automata öntözőrendszer jótékony hatásai
2018-03-20
Azt tudjuk, hogy a növényeknek vízre van szükségük, hogy szépek és egészségesek legyenek. De itt is meg kell találnunk az egyensúlyt.
Egy alaposan megtervezett és testreszabott öntözőrendszer minden téren a legjobbat hozza ki a kertünkből: a talaj összetétele harmonikus lesz, a növények egészségesen fejlődnek és nem utolsó sorban, szép lesz az összkép.
A csapadék mennyiségét nem tudjuk szabályozni, de hozzátehetünk és hatékonyan felhasználhatjuk azt.
Ha nem vagyunk teljesen biztosak a dolgunkban, helyes döntés képzett szakember segítségét kérni.
A következőkben pár mondatban összefoglaljuk, milyen kedvező és a nem megfelelő öntözés következtében milyen kedvezőtlen hatásai lehetnek az automata öntözőrendszernek.
Az öntözés jótékony hatásai:
- Vízpótlás
Természetes csapadék formájában a víz eloszlása ritkán fedezi kertünk növényeinek szükségleteit. Kialakulhatnak aszályos időszakok, melyek meglátszanak a növények épségén is. Főleg, ha termesztünk is kertünkben, nemcsak a termény mennyisége lesz kevesebb, de a minősége is romolhat.
Egy jól kiépített öntözőrendszer folyamatos és elegendő vízmennyiséghez juttatja a kertet, így megőrizve egészségét és szépségét.
- Talaj minősége
A folyamatos vízellátás egészséges, gyökérzetben is gazdag növényeket eredményez. Így fokozódik a humusz termelődés, megnövekszik a talaj szerves anyag tartalma.
- Tápanyagfelvétel
A jó minőségű talaj tápanyagokban is gazdag. A megfelelő mennyiségű víz állandó jelenléte segíti, hogy a tápanyagkészlet gyarapodjon, melyhez a növények is hozzájutnak.
A nem megfelelő öntözés kedvezőtlen hatásai:
- Szikesedés
A talaj só mennyiségének megemelkedése számos tényezőtől függ. Ha az elszivárgó öntözővíz megemeli a talajvíz szintjét, annak magasabb sótartalma felhalmozódhat a felszínhez közel. Azonban a megfelelő módú, rendszeres öntözéssel megakadályozható, hogy a talajvíz megemelkedjen, így nem kerül káros mennyiségű só a felszínre, mely nehéz megművelhetőséget, rögösödést eredményez és káros hatással lehet a növényekre.
- Tápanyagok kimosása
Ha folyamatosan túl nagy mennyiségű öntözővíz kerül egyszerre a kertbe, könnyen előfordulhat, hogy a felszíni, vizes talajréteg összeér a mélyebben lévő, nagyobb elvezető járatokkal és egyszerűen kimossa a tápanyagokat és ásványi anyagokat a talaj azon részéből, ahonnan a növények fel tudnák venni azokat.
Ezért is nagyon fontos saját kertünk adottságaihoz igazodva megtervezni az öntözést, öntözőrendszer kialakítását,
- Kérgesedés
Kiváltója lehet mind kémiai, m ind fizikai hatás. A vízcseppek ütőhatása (fizikai), az öntözővíz iontartalma (kémiai) is előidézheti a jelenséget.
A cserepesedés és kérgesedés megelőzésére a finom porlasztású szórófejek és csepegtetőrendszerek jó megoldást adhatnak.
- Erózió
Inkább nagyobb területeken jellemző, de mikrodomborzati jelenségek mindenhol előfordulhatnak. A túlzott öntözés könnyedén előidézheti a mélyedésekben összegyűlő vizet, ahol száradás után a talaj felrepedezik. Ha eső okozza, egy kis kertészkedéssel (nagyobb termőterületeken kultivátorozással) helyrehozható a kár. A helyesen beállított automata öntözőrendszer segíthet megelőzni a jelenség kialakulását, szélsőségesebb esetekben minimálisra csökkentheti a kárt.
Ahogy látjuk, a helyes öntözés nagyon fontos, hogy szép, harmonikus maradjon a kert. A talaj mikrobiológiája, a növények egészsége, kezdve a gyökerektől a termésekig, vagy illatos virágokig, mind függnek a víztől.
Ha tapasztalt szakemberere bízzuk az öntözőrendszer tervezését és kiépítését, nyugodtan hátradőlhetünk és élvezhetjük a természet szépségeit otthon is.