Az öntözés célja
2018-08-15
Rövid elméleti áttekintés, melyben sorra vesszük, milyen célja lehet az öntözésnek.
Amikor öntözünk, igyekszünk kipótolni a kert, a talaj vízkészletét, valamint párásítani a levegőt.
Többféle célja lehet az öntözésnek, lássunk néhányat:
Amikor egy öntözés alkalmával nagyobb mennyiségű vizet juttatunk a talajba, a természetes csapadékot igyekszünk pótolni. 20-40 mm öntözővíz már nagyobb mennyiségnek számít.
Vetés idején a művelet legutolsó lépéseként megöntözzük a földet, ezzel elősegítve a csírázást. Ilyenkor kisebb mennyiségű vizet juttatunk a talajba, 10-15 mm-t. Ahhoz, hogy meg tudjuk előzni a felszínen történő vízösszefolyást, érdemes finom porlasztású szórófejet használni. Így a vetés is egyenletes marad és a kötöttebb talajon sem alakul ki cserepesedés.
Nagy kánikula idején, vagy aszályosabb, szelesebb időszakokban jót tesz a kertnek, környezetnek a frissítő öntözés. Ilyenkor is kisebb vízmennyiséget használunk, párásító jelleggel.
Az öntözést alkalmazhatjuk akkor is, ha valószínűsíthető egy hosszabb csapadékszegény időszak. Ilyen lehet egy szárazabb őszi évszak, amikor örökzöld növényeinket megóvhatjuk a téli elfagyástól, ha feltöltjük számukra a talaj vízkészletét.
Végezhetünk iszapolást is az öntözéssel. Ennek célja a talaj tömörítése, az üregek feltöltése. A növények számára ez azért lehet jó, mert a talaj közvetlenül a gyökerekhez, a felszínhez mosódik. Ehhez akár több száz liter vizet is felhasználhatunk, ez a talaj állapotától függ.
Tápoldatozást is meg lehet oldani öntözéssel. Ilyenkor legalább 30-50 mm vízfelhasználás szükséges. A csapadékkal együtt juttatjuk a trágyát a növényekhez.
Némely gyümölcsfajták az öntözés hatására élénkebb színű termést hoznak.
A víz felhasználásának számtalan módja létezik. Függ a kert, a talaj, a termőföld összetételétől, méretétől, elhelyezkedéstől. Mindig igazodjuk a terület sajátosságaihoz.