Az öntözőrendszer is öregszik
2019-08-09
Az öntözőrendszerek gyorsabban öregszenek, mint mi emberek. De vajon tudunk-e tenni azért, hogy ezt elkerüljük?
Első ránézésre úgy tűnik, hogy semmi sem lehetetlen: ha egy cső eltörik, azt ki lehet cserélni, a kiégett vezérlőt szitén ki lehet cserélni, és ez vonatkozik minden további öntözőrendszer alkatrészre. Ugyanakkor az alkatrészeket is folyamatosan fejesztik, amik egyre kompatibilisebbek egymással.
Azonban az öregedési folyamat számos negatív képet alakíthat ki bennünk az öntözőrendszerekről: sok rosszul ütemezett, túlméretezett vízfogyasztású, szivárgással rendelkező öntözőrendszerrel találkozhatunk.
Miben lehet a probléma gyökere? Az elégtelen öntözési ismeretekből. Azok az emberek, akik ezért felelősek gyakran kertészek, akik nem értenek a hidraulikához, vagy gyakran vízszerelők, akik nem értenek a növényekhez. Tehát ezek az meberek nem tudnak egyénileg törődni a hibák megelőzésével, javításával vagy akár egy meglévő öntözőrendszer korszerűsítésével, bővítésével.
Akárhogy is nézzük, az öntözési ipar elég szerencsésnek mondhatja magát: az alkatrészeket könnyű használni, megbízhatóak, ráadásul szinte mindenki számára eléhető árúak. Ugyanakkor a fentebb említett problémák okait nem hagyhatjuk figyelmen kívül, ha szeretnénk kiküszöbölni öntözőrendszerünk idő előtti elöregedését.
Tehát lényeges változtatni a rossz szokásokon, ha jelentős mennyiségű vizet szeretnénk megtakarítani és olyan zöldfelületet kapni, ami látványos és élettel teli. Rá kell mutatni, hogy egy kertész jelöltre ugyanúgy ráfér egy öntözéstechnikai oktatás, mint a zöldterületek fenntartásával folglakozó szakemberre, mert mindenkinek szüksége van a legfrissebb, legaktuálisabb tudásanyagra, ahhoz, hogy legjobban végezzel el munkáját.