Az öntözőrendszer szerepe a tavaszi gyepápolásban
2021-03-12
A téli időszak után a kert márciusban lassan éledezni kezd. Rügyeznek a fák, cserjék és egyre több hagymás virág dugja ki a fejét a földből. Lassan a gyep is felveszi az életműködését...
A tavaszi gyepápolás elengedhetetlen ahhoz, hogy egész évben szép zöld füvünk legyen. Csak néhány lépést szükséges megtenni a kedvező látvány érdekében.
Miből áll a tavaszi gyepápolás?
Mindenek előtt tisztítsuk meg a gyepfelületet az oda nem illő hulladékoktól, amik a tél folyamán összegyűlhettek. Ez lehet falevél, letört száraz gallyak, esetleg macska és kutya piszok, stb. Takarítsunk össze mindent, ami nem a fű szerves része. Amint a külső szennyeződések eltávolításával végeztünk, következhet a gyepszellőztetés. Erre azért van szükség, hogy a régi, élettelen, elszáradt fűszálakat kitisztítsuk az egészséges szálak közül, ezáltal felszabadítva és levegőhöz juttatva őket. A szellőztetésnek köszönhetően mindig friss és egészséges lesz a gyep. Szükség esetén egy kis kiszórt fűmaggal pótolhatjuk a megritkult foltokat. Amint a tisztítással végeztünk, jöhet a szükséges tápanyagok kijuttatása!
Az egészséges fű lételeme a megfelelő tápanyag-ellátottság. A hosszú tél után a fűnek is szüksége van tápanyagra, amitől beindul a növekedés és szép nagyok lesznek a szálak. A műtrágya segítségével könnyen gondoskodhatunk erről az igényről. Számos változat létezik, amikből a legideálisabbat alkalmazhatjuk.
Tavasszal elegendő egyszer trágyázni, ám figyelembe kell venni milyen lebomlású trágyát használtunk és szükség esetén 3-4 hónap múlva felül kell szórni a gyepet. A forró nyári hónapokban egyébként sem árt az óvatosság, mert a perzselő napsütés és a hőmérséklet ingadozás alaposan igénybe veszi a füvet. Érdemes ilyenkor speciális kondicionáló gyeptrágyát alkalmazni, amivel megőrizhető a gyep szépsége.
Miben segít az öntözőrendszer?
A trágyázás után a gyepet érdemes megöntözni, hogy a tápanyag a fű gyökeréhez jusson. A víz egyenletes elosztásában segít az öntözőrendszer, ami professzionálisabb mód, mint a kézi locsolás. Ha mindezt elvégezzük és gondoskodunk a gyep tavaszi ápolásáról, akkor megtettük a kezdeti lépést ahhoz, hogy kellő odafigyelés mellett egész évben gyönyörködhessünk az egészséges zöld felületben.