Gyep gond
2021-08-13
Sárgul, netán foltokban pusztul a gyep? Ha Ön is ezt tapasztalja, nézzen a gyep alá! Elképzelhető ugyanis, hogy kártevők okozzák a problémát.
A gyepsárgulás lehetséges okai
Az okokat kereshetjük a rossz talaj előkészítésben, rossz fűmagkeverék kiválasztásában, vagy az ápolás hiányosságaiban.
Nem megfelelő fűmagkeverék
Napos területekre ajánlott a fűmagot kiszórni. Ügyeljünk arra, hogy mindenhova a megfelelő mennyiségű és minőségű fűmag jusson. Célszerű fűmagkeveréket használni, mert így a gyepet eltérő fajtájú és kis mértékben eltérő ökológiai igényű fűfélék alkotják, melyek így jobban viselik az időjárás körülményeit.
Állati kártevők
Több rovarfaj is van, mely komoly veszélyt jelenthet egy szép pázsitra, ezért célszerű olyan növényeket ültetni, melyek odavonzzák a madarakat, így a rovarkártevőket is megritkítják.
Sárgulást azonban tapasztalhatunk akkor is, ha nem megfelelően tápláljuk a gyepet. Túlzott mennyiségű műtrágyával "kiégethetjük" a pázsitot, túl alacsony mennyiséggel pedig a tápanyaghiány tüneteivel találkozhatunk. Az adagolási mennyiségnek megfelelően tápláljuk a gyepet, és így valóban szép lesz a pázsitunk.
Túlöntözés is eredményezhet sárgulást, a gyep nem viseli jól a pangó vizet. Az ilyen nedves helyeken foltokban kisárgulhat, berohadhat a fű, mely szintén üres foltokat eredményez pázsitunkban.
A sárgulás oka lehet gombás megbetegedés is, melyet szintén a nem megfelelő időben végzett öntözés, vagy túlöntözés okozhat. Ügyeljünk arra, hogy a gyepet sose késő este öntözzük. A legmegfelelőbb időszak a hajnali órák, mert így a nap során van ideje kiszáradni a fűnek, és a gombás betegségek nem tudják megtámadni.
Az utak melletti sárguló fű a felmelegedett kő miatt van, mely megégeti a fű gyökerét. Oka az lehet, hogy a gyep alatt nincs megfelelő mélységű termőtalaj, így nem jut a gyökereknek megfelelő nedvesség, és a meleg miatt a fű elpusztul.