Gyümölcsfák öntözése szakszerűen
2019-09-24
Az újonnan telepített gyümölcsfákat mindenképpen öntözni kell, hiszen a gyökér növekedését ezzel is elősegítjük. A fiatal fák gyökérzete ugyanis még nem hatol elég mélyre, hogy állandó vizet tudjon felszívni a gyökérzóna.
A gyümölcsfák szakszerű öntözéséhez tő- és mikro-öntözőrendszereket használnak, néhány fontos szempontot szemelőtt tartva:
A legtöbb gyümölcsfa lombkoronáját tilos öntözni, mert érzékeny a nedvességre. Különféle betegségekrere, de főleg gombásodásra lesz hajlamos. Tehát a szórófejes öntözés kizárt!
Javasolt az időben egyenletes öntözésre törekedni, mert a hirtelen nagyobb mennyiségű öntözővíz hatására könnyen felrepedhet a gyümölcs, a termés pedig elrohadhat. Ugyancsak vigyázzunk arra is, hogy a termésérés alatt ne csökkentsük a vízmennyiséget, mert ezzel akadályozhatjuk az érés folyamatát.
A nyár végéhez közeledve szüneteltessük vagy csökkentsük az öntözést. Ez azért fontos szempont, mert a sokáig öntözött fa fiatal hajtásai nedvesek maradnak a téli fagy beálltáig, és könnyen elfagyhatnak a vékony kis ágacskák.
Öntözési módszerek
A tőöntözéssel könnyedén szabályozható az, hogy mekkora mennyiségű vizet juttatunk ki a gyümölcsfák tövéhez. Ebben a csepegtető gomba lesz segítségünkre.
A mikroöntözés vagy csepegtető öntözés esetében közvetlenül a fák törzsének legaljához - ahol kezdődik a gyökérzóna - juttatjuk el a vizet, speciális csepegtetőtestek segítségével. Mindkét módszer tökéletes megoldás arra, hogy a virágzás, termésnövekedés és a gyümölcsérlelés időszakában biztosítsa a növények szükséges vízutánpótlását. Vagyis a talaj vízkészlete nem süllyed egy bizonyos százalék alá. Ez a százalék az egyes gyümölcsfák esetén eltérő lehet: pl. az almafa kedveli a nedvességet, ugyanakkor az őszibarack nem szereti a magas víztartalmú talajt.
Összességében elmondható, hogy a folyamatos vízutánpótlás kifizetődő lesz, hiszen nem fog meglátszani a gyümölcsfákon a nyári vízhiány, nem korlátozódik sem a fák, sem a virágok, sem pedig a gyümölcsök fejlődése.