Mikor füvesítsünk?
2024-07-30
Mikor jobb füvesíteni a kertet, tavasszal vagy ősszel? Milyen fűmagot érdemes használni? Olvassa el bejegyzésünet, amelyben még sok hasznos információt osztunk meg.
Mikorvágjunk bele a gyepesítésbe?
A fűmegvetés legkedvezőbbidőszaka augusztus végétől szeptember végéig tart.
Bár ezután is (októberben, kedvező időjárás esetén akár még november elején is) lehet sikeresen gyepesíteni,ám ekkor már lényegesen kedvezőtlenebbek lehetnek a természeti körülmények,továbbá lehet, hogy a friss gyep nem tud kellően megerősödni a tél előtt.
Fűvesítés tavasszal
Egy másik, viszonylag kedvező időszak még a március és az április, azonban a gyomok is ilyenkor a legaktívabbak. A forró nyári hónapok nem alkalmasak fűmagvetésre, ugyanis a frissen előbújt fűszálak érzékenyek a hőségre és a csírázási képesség akár 50%-ra is lecsökkenhet. A ritkásan kelő gyepünkben pedig tömegével fognak elszaporodni a gyomok. Azonban ezekben a szárazabb hónapokban a talaj kiválóan alkalmasarra, hogy előkészítsük azaugusztus végi gyepesítésre.
Melyik fűmagot válasszuk a sok közül?
Szép pázsitot csakis jó minőségű fűmagból tudunk telepíteni! A gazdaboltok polcai előtt tehát ne csak az árat nézzük, hanem a minőségről is tájékozódjunk.
Mindig nézzük meg, hogy az adott fűmagot mikor csomagolták! Bár afűmagok elvileg közel két évig nem veszítik el a csirázási képességüket, törekedjünk arra, hogy az egy évnél nem régebben csomagolt magokat válasszunk. Vásároljunk hazai termesztőtől származó fűmagot,mert ezek a fajták már megszokták az itthoni klímát, valamintaz áruk is kedvezőbb.
Fűmagvetés
Amennyiben nincs kellő gyakorlatunk a magvetésben, érdemes a területet spárgával kisebb négyzet alakú területekre osztani úgy, hogy a négyzetek oldala 5m legyen. Az így kapott területek mindegyikére1 kg fűmagotkell kijuttatnuk. A vetést mindenképp szélcsendes időben végezzük. Az elszórt fűmagot gereblyével óvatos, apró mozdulatokkal forgassuk be a talajba, majd hengerezés után finoman permezve öntözzük meg. Ezután körülbelül két hét kell, amíg megjelennek az első fűszálak a területen. Ezalatt az idő alatt folyamatosan tartsuk a felületet nedvesen!