Mire figyeljen a csepegtető- és mikro öntözőrendszer telepítésekor?
2018-07-23
Ha magunk építjük ki a csepegtető öntözőrendszerünket, a következő szempontokat érdemes figyelembe venni.
Az egyik legfontosabb elem, a szűrő. Ahhoz, hogy elkerüljük az öntözőrendszer eltömődését, ki kell szűrni a vízben lévő szemcséket.
Használhatunk műanyaghálós szűrőt, ebből a 80 mesh finomságú megfelelő, vagy fémhálós szűrőt, amiből a 120 mesh finomságú lehet ideális. (Minél kisebb mesh számút választunk, annál nagyobb lyukú a szűrő.)
Ahhoz, hogy a csepegtető- és mikro öntözőrendszer minél tovább zavartalanul működjön, szükség lesz nyomáscsökkentő beszerelésére is. Általában 1-1,5 bar az ideális nyomás.
Ha nem sík területre szeretnénk telepíteni az öntözőrendszert, előnyös, ha a magasabb részekre, a növények fölé helyezzük az elemeket. Így a gyökerek körül tud beszívódni a víz. A lejtős területeken a vízkibocsátó csöveket lehetőleg keresztbe fektessük le (a lejtőre merőlegesen).
A csövekben maradt víz pangásának elkerülésére alkalmazhatunk automata ürítőszelepet.
Azokat a csöveket, amik a felszínen lettek elhelyezve, érdemes leszúrható tüskékkel rögzíteni. Méterenként elegendő egyet elhelyezni, de ha a talajt lazábbnak ítéljük meg, sűrűbben is lehet.
A telepítendő részek ideális sorrendje:
- Csap,
- szűrő,
- mágnesszelep,
- nyomáscsökkentő.
Ha úgy terveztük az öntözőrendszert, hogy a vízcsapra szereljük a vezérlőt és ennek része a mágnesszelep is, akkor a szűrőt és a nyomáscsökkentőt a kimenetre szereljük fel. De választhatunk nyomáscsökkentős szűrőt is.
Ha tehetjük, alkalmazzunk nyomáskompenzált csöveket!
Léteznek olyan elemek, melyek teljes hosszában bocsátják ki a vizet (izzadó cső). Ezek kiválóan alkalmasak konyhakerti növények öntözéséhez (16 mm-es), balkonládákhoz, cserepes növényekhez (7/4 mm-es).
Ha mégis segítségre van szüksége az öntözőrendszer kiépítéséhez, tapasztalt szakembereink örömmel állnak rendelkezésre.