Öntözés a kertben 2.

2020-07-10

A csepegtető és mikroszórófejes rendszerek minimálisra csökkentik a talaj-erózió, szikesedés, és a tápanyagok kilúgozódásának mértékét.


Mindezt alacsony vízveszteség mellett, így kevés energia felhasználásával biztosítják az egyenletes vízpótlást.


Egy adott termesztési módhoz kiválasztott és szakszerűen megépített öntözőrendszer a termesztés részét alkotó tényező: az optimális vízellátás hatására nagyobb terméshozam, valamint a termés minőségének egyenletessége érhető el.

 

csepegtető szalagokat előszeretettel alkalmazzák paradicsom, paprika, görög- és sárgadinnye, uborka, spárga, és szamóca termesztésekor, míg a vastagabb falú csepegtető csövek főleg gyümölcsösök (málna, bodza, ribiszke, intenzív alma, körte ) öntözésére ideálisak. Talajra fektetve, fólia alatt, vagy eltemetve egyaránt használhatók. A csepegtető öntözés növényvédelmi előnye, hogy a lombozatot nem nedvesíti, ezért a levélfertőzések lehetősége kisebb. A mikroöntözés másik csoportját alkotják a mikroszórófejek. Ezek egy részét páraigényes zöldségnövények esőztető öntözésére (pl. karfiol és egyéb káposztafélék, zeller, sárgarépa, petrezselyem), más típusokat fóliasátrak öntözésére vagy párásítására, illetve gyümölcsültetvények (pl. őszibarack, meggy, cseresznye, szilva, alma, körte, kajszi és dió ) korona alatti öntözésére használják. A csepegtető öntözés egyik legkorszerűbb változatát a csepegtető gombákkal és tüskékkel kiépített öntözőrendszerek jelentik. Az ilyen, precíz vízkibocsátású csepegtető gombás rendszereket gyakran alkalmazzák faiskolákban, vagy kőzetgyapoton történő zöldség és dísznövénytermesztésnél.

 

IRRIGATION.jpg

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Név
E-mail
Adatkezelési tájékoztató