Öntözési módok
2018-08-22
Melyek ma a leggyakrabban alkalmazott öntözési módszerek?
Amióta létezik a növénytermesztés, megszületett az öntözés gondolata is. A gazda rájött, hogy ha folyamatos a vízellátás, szebb és több lesz a termés. A folyók melletti civilizációk kihasználták a természet adta lehetőségeket, kialakult az öntözéses gazdálkodás. Hosszú idő elteltével, azóta számos megoldás született a növények öntözésének biztosítására. Ezek közül a manapság is leggyakrabban használatosak az alábbiak:
- Felületi öntözés;
- felszívató öntözés;
- esőztető öntözés;
- csepegtető öntözés.
Felületi öntözés
Az öntözés típus lényege, hogy a víz a talaj felszínén folyik, eléri a növények gyökerét is, beszivárog a talajba, így táplálva a növényt. Nagyon régóta használatos rendszer, viszont rengeteg vizet igényel, mert nagy mennyiségű víz elszivárog, másfelé folyik.
A mindennapokban ez úgy néz ki, hogy a kertben lévő növénysorok közé kialakított barázdába kerül a víz. Folyamatos karbantartást, kézi és gépi munkát igényel, így manapság ez más ritkábban használt módszer.
Felszívató öntözés
Főleg virágok, dísznövények termesztésénél használatos öntözési megoldás. A növényházakban kialakított speciális termesztő asztalok úgy vannak megtervezve, hogy egy perem segítségével nagyobb vízmennyiség megtartására képesek. Meghatározott időközönként vízzel töltik meg ezeket az asztalokat, így a tartócserepekben lévő talaj/föld átnedvesedik, a víz eljut a növények gyökereihez. 1-2 óra után tartályokba kieresztik a vizet.
A módszernek hátránya, hogy megfelelő technikai háttér nélkül nem megvalósítható, ill. a kórokozók elszaporodására nagyobb gondot kell fordítani.
Előnye azonban, hogy a tápoldatozást egyszerűen meg lehet oldani és nem igényel kézi munkaerőt.
Esőztető öntözés
Ez a fajta öntözési módszer hasonlít leginkább a természet adta csapadékhoz, az esőhöz. Lényege, hogy nyomás alatt lévő csőhálózaton keresztül jut el a víz a növényekhez, mely a rendszerből szórófejeken keresztül lép ki, Vízcseppekké formálódik és esővízszerűen hullik a talajra és a növényekre egyaránt. Nagyon jól bevált módszer, kialakítása praktikus és könnyű. Automatizálható a működtetése, különféle programozási lehetőségekkel. A rendszerhez esőérzékelős is csatlakoztatható, így is elősegítve a víztakarékosságot.
A csővezeték általában a talaj felszíne alatt fut, így esztétikailag is megvalósítható.
Csepegtető öntözés
A növénytermesztés legmodernebb öntözési technikája. Víztakarékos, gépesíthető, automatizálható. Az öntözéskor fellépő vízveszteség minimális, tökéletesen igazítható a növények igényeihez. Műanyag csőrendszeren keresztül jut el a víz a növényekhez, mely csepegtető elemeken át kilépve szivárog a növények gyökérterületeihez. Kialakítása igen költséghatékony és viszonylag olcsó.