Öntözőrendszer őszi karbantartása

2018-09-18

Ősszel, a betakarítás után a kert kezd visszahúzódni, készül a téli álomra.


Kertünk egészségét és szépségét mindig meghatározza a víz. Automata öntözőrendszer használatával megadhatjuk a növényeknek az élethez szükséges alapfeltétel egyik fontos elemét, a vizet. A nyár elmúlásával változik az időjárás, a növényzet is, a természet lassan készülődik a télre.

 

Ideje nekünk is felkészülnünk és hamarosan téliesíteni az automata öntözőrendszert.

 

A kiépített csőrendszer a talaj felszíne alatt 25-30 cm mélyen húzódik. Hideg időben a csövekben lévő víz könnyedén megfagy, ezzel károkat okozva az öntözőrendszerben.

 

Ezt megelőzendő, kétféle módszert is alkalmazhatunk a rendszer víztelenítésére:

 

Őszi és tavaszi teendők2.jpeg 

Alkalmazhatunk ürítőszelepeket. A technika lényege, hogy az öntözőrendszer egyes zónáinak legalsó részéhez felszerelünk egy-egy ürítőszelepet. Így minden öntözés után a víz teljesen kiürül az öntözőrendszerből. Nem szükséges nyomon követnünk a hőmérsékletet, ha beköszönt a fagy, nem lesz víz a csövekben, ami megfagyhatna. Nagy hátránya ennek módszernek, hogy minden egyes öntözésnél teljesen üres rendszer indul újra. A rotoros szórófejek induláskor pár másodpercik szárazon működnek, ami hosszú távon rongálódáshoz vezethet. Valamint víztakarékosság szempontjából sem a legkedvezőbb megoldás.

 

Megoldásként választhatjuk az öntözőrendszer téliesítésére a kompresszoros víztelenítést. Általában az automata öntözőrendszerhez tartozik előre kiépített kompresszor csatlakozás. Ide kell rákötni a kompresszort, ami egyszerűen a levegő segítségével, nagy erővel kifújja az összes vizet az öntözőrendszerből, gyorsan száraz lesz minden.

 

Könnyedén megtehetjük mi magunk is ezeket a műveleteket, vagy ha segítségre van szükség, tapasztalt szakembereink készséggel állnak rendelkezésre.

 

Őszi és tavaszi teendők1.jpeg

 

Hírlevél feliratkozás
Név
E-mail
Adatkezelési tájékoztató