Öntözőrendszer téliesítés szakszerűen
2018-09-25
Ősszel a kertben mindig akad tennivaló a téli visszahúzódás előtt. Ha kertünkben van öntözőrendszer, akkor annak téliesítésére is gondolnunk kell.
A legtöbb öntözőrendszer nem fagyhatár alá van kiépítve, de ez rendben is van így. Mielőtt beköszönt a fagy, végezzünk el néhány tennivalót, amivel megelőzhetjük az esetleges rongálódást.
A téliesítést akkor szoktuk megtenni, ha már nincs szükség az öntözésre, de még nem fagy. Ha telepítéskor minőségi anyagokba fektettük pénzünket és hosszú távra terveztünk, az öntözőrendszer épségben marad a talajmenti fagyok idején is, nem feltétlenül gond, ha valamiért kicsit kicsúszunk az időből és csak télen víztelenítünk.
Október közepétől, november végéig érdemes foglalkoznunk ezzel a munkával, mely néhány egyszerű tennivalóból áll:
- A vízbetáplálás megszüntetése,
- a vezérlőautomatika leállítása,
- a rendszer nyomásmentesítése és
- az öntözőrendszer víztelenítése.
A legtöbb öntözőrendszer úgy van kialakítva, hogy telepítéskor a szakemberek vagy az ügyes tulajdonos már gondolt a víztelenítés szükségességére is, és felszerelte a megfelelő csatlakozási lehetőségeket.
Kétféle módszer van egy automata öntözőrendszer víztelenítésére:
- Leeresztő szelepek használatával, vagy
- kompresszor segítségével.
Mindkét módszernek vannak előnyei és hátrányai is.
Ha leeresztőszelepeket használunk, kétféle módszer közül választhatunk: automata vagy kézi leeresztőszelep.
Amikor telepítjük az öntözőrendszert, ügyeljünk arra, hogy a legmélyebb pontokra kerüljenek beszerelésre az automatikus ürítőszelepek. Ezek minden egyes öntözés után teljesen kiürítik a rendszert. Valószínűleg ez az egyik legegyszerűbb megoldás, azonban hátránya, hogy minden újabb öntözésnél újra fel kell tölteni a rendszert vízzel. Indulásnál a szórófejek pár másodpercig víz nélkül működnek (puffogó hang), ami idővel kopáshoz vezethet.
Az automata ürítőszelep használata téliesítéskor:
- Szüntessük meg a vízbetáplálást,
- kapcsoljuk ki a vezérlőt (áramtalanítani nem szükséges),
- ha van szivattyú, áramtalanítsuk,
- nyissuk meg kézzel az elektromos szelepeket.
A kézi ürítőszelep hasonlóképp működik, mint az automata. Előnye, hogy a teljes rendszer évente csak egyszer, a téliesítéskor ürül le. A lépések megegyeznek, annyi plusz teendő van, hogy minden szelepet kézzel ki kell nyitogatni.
A kompresszoros víztelenítés a legmegbízhatóbb megoldás. A művelet nem olyan egyszerű, mint a leeresztőszelepek használata, így ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, fogadjunk fel egy képzett szakembert. NAGYON gondosan kell végezni a műveletet, mert a nem megfelelő használat komoly károkat okozhat a teljes öntözőrendszerben.
Ha tehetjük, használjunk nyomáshatárolót, nem szabad engedni, hogy a nyomás meghaladja a 3,5 Bart!!
Működés közben az összekötő csővezeték hőmérsékletét folyamatosan tartsuk szemmel, és ha 40 °C fölé emelkedik, tartsunk szünetet, amíg a rendszer visszahűl.
A kompresszoros téliesítés lépései:
- Zárjuk el a főcsapot.
- Ha használunk szivattyút, áramtalanítsuk, téliesítsük azt is.
- Ha telepítéskor nem szereltünk be csatlakozási pontot a kompresszornak, a főcsaphoz minél közelebbi helyre, most tegyük meg és csatlakoztassuk hozzá a kompresszort.
- Kezdjük el kinyitni egymás után felváltva a zónaszelepeket. Megtehetjük kézzel is (a mesterszelepet is nyissuk), vagy az automatikát is használhatjuk. Indítsunk el egy kézi öntözést, figyeljük a szórófejeket és ha már csak levegő jön, lépjünk a következő zónára. Túl sokáig (1-2 perc) ne engedjük szárazon működni a szórófejeket. Inkább többször zárjunk és nyissunk.
- Ismételjük meg a folyamatot. Minden szelepet legalább kétszer nyissunk meg.
- Ha végeztünk, csatlakoztassuk le a kompresszort a rendszerről, a csatlakozót hagyjuk nyitva (akár csak vagy beszerelt idom).
- A zónák szelepeit kézzel nyissuk ki.
- A vezérlóautomatikát is kapcsoljuk ki (áramtalanítani nem szükséges).
Most már jöhet akármilyen fagy!