Őszi füvesítés: a kert előkészítése
2024-08-15
Bár az év minden időszakában lehet füvesíteni, a legideálisabb időpont mégis csak őszre esik.
Egy előző bejegyzésünkben már írtunk az őszi füvesítés előnyeiről, ezt röviden összefoglaljuk:
- Atalaj még elég meleg, de már nem perzsel úgy a nap, és ez mindenképp kedvez a gyors csírázásnak és a zsenge szálak növekedésének.
- Van lehetőség előkészíteni a talajt.
- Ősszel kevésbé intenzív a gyomkelés.
- Mivel a talajfelszín meleg, a talajkártevők is a felső rétegekben tanyáznak, így teljesen bio és mikrobiológiai szerekkel is hatékonyan gyéríthetőek.
Hogyan kezdjünk hozzá?
Meg kell szabadulni a gyomoktól, vagy az elhalt fűállománytól, hogy egy művelhető, tiszta felületet kapjunk. Ezt megtehetjük permetezőszerrel is, de akár a hagyományos ásó-kapa módszerrel is.
A talaj előkészítése:
- Meg kell szüntetni a talajtömörödöttséget, átforgatással, homok vagy tőzeg bekeveréssel (akár mindkettő), azaz fizikai szerkezetjavítást kell csinálnunk.
- El kell végezni atalajfertőtlenítő kezeléseketa kártevők ellen: ez esetben is különböző szerek állnak a rendelkezésünkre. Érdemes távoltartót alkalmazni, ami a talaj mikrobiomjára is jó hatással van, de szükség esetén be kell vetni a vegyszereket, ha túl nagy a populáció.
- Fel kell tölteni tápanyagokkal a talajt, hogy legyen miből merítenie az új állománynak. A szerves tápanyagok biztosítása javítja a talaj vízmegtartó képességét is, így jobban fogja bírni a szárazságot is. Ehhez használjunkcsirketrágyát ésgranulált humuszt a mély talajmunkákkal egyidőben bekeverve.
-A folyamatutolsó lépésként szórjunk kitalajjavítót,és dolgozzuk be a felső 5 cm-es rétegbe. Ha valamiért ez a lépés kimarad, a magvetésre is kiszórhatjuk, majd a kelesztő öntözéssel bemosódik a talajba.
És végülkezdődhet a magok elszórása!
Tipp:az őszi füvesítés során indító trágyaként mindenképpenfoszforban gazdagtípust válasszunk,ami a gyökérzet erősítését támogatja. Csak nitrogénben gazdag gyeptrágyákat hagyjunk meg tavaszra.